"Každý je poutníkem, poutníkem svého života. Hledáme tu pravou cestu a s každým krokem zanecháváme stopy
- v místech kde jsme byli, v lidech, které jsme poznali a činy, jež jsme učinili…"
~ Doctor, Stvořitel a Scientist

Květen 2015

Komplexní základy (nauky) pro kreslení

28. května 2015 v 20:20 | Doctor |  Různé Informace

Tento článek je určen všem lidem, co začínají s kreslením. ;)
Předem upozorňuji, že nejsem vystudovaný odborník s diplomy a certifikáty, u mě byla nejlepším učitelem praxe. :)

Prvně něco o kreslení jako takovém..


"Kreslení je především o pozorování, praxy a představivosti."

Podle mého názoru se může naučit kreslit prakticky kdokoliv, i když nemá nějaký veliký talent.

Pamatuji si, že mi jednou jedna známá řekla, že její učitel z umělecké jí řekl: "Kresli, co vidíš."
Tento citát má hloubku a nutil mě neustále přemýšlet nad jeho poselstvím.
  • Kreslení je totiž hodně o pozorování.
Každý umělec, který začíná s kreslením (a dobře se vypracoval,) začínal tak, že se snažil napodobit nějaký skutečný objekt (je jedno jestli most, květinu, zvíře, zátiší či člověka). Vám doporučuji totéž. :)
  • Pro kreslení je totiž důležitá i představivost a ten kdo jí nemá velikou, může se k ní postupně propracovat. ;)
Dalším bodem, který je třeba u kreslení je praxe. A jak jsem již řekl - praxe je nejlepší učitel.
Čím déle, více a častěji kreslíte, tím více se zlepšujete (pokud kreslíte s vědomím a touhou se zlepšovat + přidáte činnost) - někteří potřebují více času, někteří méně (záleží na talentu a dalších okolnostech).

Myšlenka, cíl, touha, naplnění a láska ( => motivace)
- to jsou další hesla, která souvisí s kreslením. Když chcete kreslit, musíte vědět proč chcete kreslit a vytíčit si cíl. Když nemáme cíl, jehož chceme dosáhnout, tak se k úspěchu a pokrokům jde obtížněji.
Když něco chceme nemůžeme čekat, že se to stane pokud pro to něco neuděláme. Pokud něco chceme umět, musíme usilovat o to, abychom toho dosáhli.
Naplnění a láska - pokud nás kreslení nebude bavit, naplňovat nás a nebudeme ho mít rádi, pak se sice dá dosáhnout úspěchu, ale za cenu toho, že zjistíme, že to bylo zbytečné úsilí a čas.

Trpělivost
U kreslení je také důležitá trpělivost, ne všeho se dá hned dosáhnout a pokud si vzpomeneme na nejlepší mistry bojových umění, tak by vám řekli, že i zde trpělivost důležitá - poznáte nepřítele a vyčkáte na pravý okamžik k útoku a tak je větší pravděpodobnost, že se vám výpad podaří.
  • "Někteří lidé, co kreslí a nemají trpělivost, obvykle svou kresbu odbydou, aby jí měli hned, ovšem na úkor kvantity jde kvalita."
V kreslení není tak zásadní čas, jako kvalita (čas se dá najít vždy, pokud chceme).

Praktiky:

Připodobňování
Praktikou, která je při kreslení (i obkreslování) důležitá - je "připodobňování".
Když něco obkreslujeme, je důležité se dívat na to, co obkreslujeme a jednotlivé detaily si dobře zapamatovat a pro to nám pomáhá "připodobňování" - tzn. že detail, co chceme nakreslit si zapamatujeme podle jiného objektu (př.: ucho vlka připomíná trojúhelník se zaoblením vrcholu).

Vrátím se zase k obkreslování - pokud obkreslujete obrázek a můžete jeho dokreslení odložit a nevíte zda-li jste to obkreslili dobře, tak si klidně nechejte pokračování na později.
  • "To, co vidíte na kresbě teď, vám za pár hodin může připadat jiné" a obrázek můžete vidět zase pod jiným úhlem (pohledem).
Skicování - náčrty
Další věcí, které jste si mohli u velkým kreslířů všimnout je "skicování".
Pokud již víme, co chceme nakreslit, tak si načrtneme hlavní rysy objektu, jež chceme kreslit a rozvrhneme si i tak například, kam chceme na obrázku objekt umístit.

Nastudování anatomie (či daného stylu kreslení)
Pokud chcete realisticky (či na půl realisticky) kreslit, je důležité i nastudovat anatomii, na internetu je již k nalezení celkem dost kreseb zaměřených na studium anatomie. Totéž platí i různých stylů kreslení - vždy si najděte vzor, dle kterého se chcete naučit kreslit.

Stínování
Se stínováním má většina lidí problémy, já ho mám naopak rád a existují různé techniky (např. šrafování či rozmazávání).
Technika rozmazávání: jsou učitelé, co učí, že se má stínovat rozmazáváním a jsou tací, co jsou zásadně proti. "Každý si vyber podle svého gusta." (ironická poznámka)
No já jsem ten, který je proti rozmazávání ve velkém - lepší je jemně plošně objekt vybarvit a až poté to rozmazat pro jednolitost barvy (aby nebyli vidět tahy tužkou).
  • Stínování je důležité pro tvarování objektu (iluze 3D efektu).
  • Větší kontrast ve stínování pomáhá více tvarovat objekt a přidat na realističnosti.
Příklad "rozmazávání ve velkém":
Zde ve stínování pleti je patrné přílišné rozmazávání, kdyby bylo zde více podélné vybarvení a následné rozmazání, větší kontrast, vypadal by obrázek lépe.


Pokud chcete rozmazávat snažte se dosáhnout pro představu něčeho takového:


Možnosti kreslení

Kreslit můžete buť tradičně (ruka, tužka, papír, guma..) nebo graficky skrze počítače nebo mobilu (pak za pomoci myši, touchpadu, tabletu či dotykové obrazovky - notebook 2 v 1). Existuje mnoho programů určených pro kreslení (např.: Adobe Photoshop, Gimp, Paint Tool SAI, Fire Alpaca a další..).

Výběr pomůcek je také důležitý - správná tužka a guma, každá se hodí na něco jiného - na obrysy se hodí tvrdší a na stínování měkčí (guma by neměla rozmazávat a na papíru by neměli být po rozmazávání nepěkné šmouhy.

Možnosti uplatnění

Můžete:
  • kreslit pro sebe pro radost či nakreslit jej pro někoho
Často mi lidé říkali, že kreslit někomu obrázek například jako dárek, je pro malé děti, ovšem pokud to má vhodnou formu (například zarámečkovaný obrázek), tak si myslím, že je to dárek, co se může někomu líbit mnohem více než-li jen něco koupeného. ;)
  • kreslit na zakázku (např.: na DA se tomu říká Commissions a jednotlivý počet bodů ("points") je nějaká cena)
  • kreslit pracovně:
- možností je spoustu: obrázek na plakát, na web, knižní obaly a ilustrace, kreslení herní grafiky (např: textury), kreslení komixů, anime a animovaných filmů, animace, návody, dekorace..

Poznatky

- ten, kdo obvykle umí dobře kreslit v realitě, nemá problém kreslit na grafickém tabletu (kresba na grafickém tabletu obvykle odpovídá stylu a úrovni kresby v ruce - v relativní míře)
- ten kdo umí kreslit dobře na tabletu, nemusí umět dobře kreslit v ruce ( je to dáno tím, že pokud kreslíte skrze tablet je to podobné jako kresbě na papír, ale v počítači je více možností a je relativně vzato lehčí)
- pokud kreslíme nějakou osobu (spíše neurčitou, ale i u určitých je to možné) máme sklon ji připodobňovat podle naší tváře či vnitřního předobrazu
- často mají lidé při kreslení lidské anatomie problémy s rukami, krkem a botami
- při kreslení je nutné trénovat představivost a převedení obrazu v hlavě na papír do realističnosti - při kreslení v ruce obvykle (pokud nejsme vytrénovaní) máme tendence zjednodušovat, co v hlavě vidíme
- každý má svůj osobitý "rukopis" kresby

Doplňující informace

To je snad ve zkrácené komplexnější versi vše, co je nutné znát či mít na vědomí. Pokud si méně věříte (pracujte i na své sebejistotě a seběvědomí :D ), tak můžete vyhledat nějakého odborníka či někoho, kdo umí lépe kreslit nebo si můžete koupit knihu a nebo se v neposlední řadě kouknout na nějaký video návod - díval jsem se na toto video s touto tématikou zpracované a musím říci, že velice podobně jsem se učil kreslit i já.


Článek na téma kreslení a dosažení úspěchů v něm: http://www.czechartplace.cz/rozhovory/khalia--mam--to-stesti--ze-jsem-dite--ktere-nikdy-neprestalo-kreslit/ - článek jsem četl a rezonuji s ním ;)
Na internetu jsou také skupiny na kreslení (př: "Umíme kreslit" http://vk.com/umimekreslit).

Příklady kde se dá najít nějaká anatomie a návody:
Lidská:

Vlčí / Kočkovité šelmy:

Koňská :

Mix:

Nejznámější sociální sítě zaměřené na umění:


Můj názor a pohled na kreslení:
Na kreslení mám rád, že můžete (pokud to dobře umíte znázornit) nakreslit skoro prakticky cokoliv vás napadne - např. osobu, co máte rádi, květiny, zvířata (i svoje smyšlená fantasy), svůj vysněný vzhled, návrhy oblečení atd..
Jediné, co vás omezuje je naučit se kreslit, pak už můžete přenést na papír či do počítače vše, co si vysníte, představíte a vymyslíte. ;)
Na kreslení miluji tu svobodu a možnost projevu - dají se takto i vyjádřit pocity, což má skvělou vlastnost potřebujeme-li nějak své pocity zpracovat (zabývá se tím art terapie). :)


"In dreams everything is possible... you may look at the sunrise, but at the same time there is a night above you. Most distant planets can become closest ones. You may run on the water and fly like a bird. World can become opposite, where sea animals start to fly and breathe the air. It's a place where your fantasy and imagination becomes free."Přeji mnoho úspěchů a krásně nakreslených obrázků! ;)
~ Doctor

Myslíte, že vědí, že na ně myslíme?

27. května 2015 v 13:49 | Stvořitel |  Básně
Protneš ostrými slovy své žíly,
vyčerpal jsi všechny své síly?
Nezavírej oči, no tak zastav,
je to jen tvůj chvilkový stav.

Otevři oči a pojď k nám,
já radu mám a tobě ji dám.
Pozorně se rozhlédni,
pojďme vstříc poledni.

Netrap se, však víš,
že jen špatně sníš.
A až ten kopec vyjdeš,
mezi nás přijdeš.

Přijdeš sem, a tady tě má každý rád,
každý chce vidět tě od srdce smát.
Tak jak jsme tě vídali kdysi,
a vše co jsi měl na srdci,
jsme s tebou pořád nesli,
věděli jsme, že jsi skleslí.

Jenže se nic neřeší tím ostřím,
bílí obrus pod sebou prostři,
tohle není cesta do nebe,
to není žádný kousek z tebe.

Však já vím, jak moc to bolelo,
však já vím, dlouho se nic nedělo,
a vím, že je těžké zůstat sám.
Jenže tys mohl stále říct:
"Děkuji, že Vás mám."
Jenže ty hluboko říz.

A již nemůžeš tušit,
že zlomil jsi ostatním duši.
A že to bolí ostatní místo tebe,
doufaje, že v klidu vejdeš do nebe.

A prosím i za blízké tvé,
že tohle nebylo tak zlé,
že to byla cesta tvoje,
že znal jsi hranice svoje
a nebál se je překročit.
Příliš brzo překročit.


Ohledně delší neaktivity

23. května 2015 v 21:01 | Doctor |  Aktualizace
Zdravím,
ten kdo náš blog pravidelně sleduje jistě si všiml, že v poslední době nejsme tolik aktivní, přibral jsem sice další adminy, ale i oni se nemají k dílu (dle toho se odvine jestli zůstanou či ne ;) ), protože mi připadá, že jsme na to se Stvořitelem sami. :D

No proč jsme téměř neaktivní - Scientist uvedla jako důvod, že nemá zatím k dispozici notebook, ale jen mobil - tedy proto nezpracovává články, což by se dalo i tak, ovšem Scientist zde obvykle píše příběhy, tak chápu, proč přes mobil nechce publikovat něco nového. Guardian je činný zase někde jinde. Operátora Deltu zlobí také technika, ale to není takový důvod k neaktivitě. :D

Co my se Stvořitelem? :) No my jsme také svojí práci přesunuli jinam a to na studium, máme toho teď hodně, ale o prázninách zase napíšeme něco nového, na co se budete moci těšit. ;)

Také zaktualizuji nějaké články - zjistil jsem, že sem tam někde zmizel obrázek či nesedí videa. :D
Takže studium ve škole, studium na svůj vlastní účet i pro podklady pro článečky. :)


Zatím mám rozpracovaný článek pro začínající hudebníky - dva menší články na toto téma vám zpracuji. ;)
Také se učím digitálně kreslit, kreslit v ruce umím již celkem dobře, pro začátečníky, co se chtějí učit kreslit sepíšu článek. Nejsem vystudovanej odborník na kreslení, ale praxí jsem se celkem slušně kreslit naučil. ;)
Dále se učíme se Stvořitelem dělat weby, uvažujeme, že až se to naučíme, že bychom obsah blogu přesunuli na web a blog zrušili. ;)
Mám v hlavě další témata na super články, ale vyžadují čas a ten teď věnujeme jiným činostem. ;)

Toť vše. :D Když delší dobu nepřispíváme, tak je to z důvodů, že holt děláme něco jiného.

~ Váš Doctor

Kapitán Jack Harkness na scénu!

21. května 2015 v 16:02 | Doctor |  Aktuality
Zdravím Whoviané,
blíží se letošní Bad Wolf day, ale dnes ( Smějící se pro jistotu kvůli roztěkaným cestovatelům v čase: 21.5.2015) slavíme něco částečně v souvislosti a to totiž 10 let od odvisílání epizody (The Empty Child - 1. série, 9. díl) kde se prvně objevil kapitán Jack Harkness! Úžasný

No, ten kdo si Jacka (v podání Johna Barrowmana) oblíbil, tak by to dnes určitě měl oslavit alespoň rekapitulací dílů! ;D

Strobe Edge v Heroine Shikkaku (manga)

10. května 2015 v 11:44 | Stvořitel |  Fakta
Ahoj lidi,
po velice dlouhé době, přínáším další fakt, ale tentokráte ze světa Mangy.

Pokud jste četly moji oblíbenou romantickou mangu Strobe Edge pak víte, jaké tři hlavní postavy (Ren, Ninako a Andou) zde vystupují i jak vypadají, ten "pár" Rena a Ninako je prostě nezapomenutelný.
Nu a odvážil jsem se číst další mangu, která je poměrně vtipná a také schodou okolností romantická Heroine Shikkaku...
Aby jste věděli, obě dvě mangu, nemají stejného autora a o to víc mě to překvapilo, pobavilo i udivilo...

V minulém článku:
Nyní:

2. Fakt - Strobe Edge v Heroine Shikkaku

Mangy: Strobe Edge a Heroine Shikkaku

O co jde? Prosím, pokud Vás to zajímá a tyto mangy neznáte najděte si obrázky z obou mang...

Doufám, že jste si všimli :D. Prostě mi příjde, že jde o podobné postavy ze Strobe Edge, možná i to byl záměr autora, je tam prostě a jednoduše vecpat :D
Prostě jsem nemohl uvěřit tomu, že to tu vidím :D

Ano, musím teď působit velice hloupě, ale v tu chvíli mi to přišlo velice vtipné, krom toho, řekněte mi, kdo si toho všiml také? A kdo byl pozornější než já a všiml si v mangách něčeho podobného?
Všimli jste si něčeho jiného někde jinde? Chcete se s tím se mnou podělit? Do Toho!