"Každý je poutníkem, poutníkem svého života. Hledáme tu pravou cestu a s každým krokem zanecháváme stopy
- v místech kde jsme byli, v lidech, které jsme poznali a činy, jež jsme učinili…"
~ Doctor, Stvořitel a Scientist

Duben 2016

Reportáž-recenze - FF koncert

9. dubna 2016 v 20:21 | Doctor & Operator Delta |  Různé Informace
Zdravím všechny návštěvníky a čtenáře našeho blogu,
prvně bych se chtěl omluvit, že článek dodávám až tak pozdě (měl by být publikován do 3 dnů), hodně práce no. :D

Tento článek je reakcí i na předchozí článek (čtěte ZDE) a účast na akci, koncertu s názvem"A New World: intimate music from FINAL FANTASY".
Článek napsal Doctor za spolupráce Operatora Delty.Od 1. dubna roku 2016 již slovo "Sephiroth" pro nás už nikdy nebude takové, jako dřív a skladba "One winged angel" také již nebude znít stejně, jako zněla předtím.


Názory, postřehy od Doctora:

Musím říci, že jsme si koncert věnovaný hudbě Final Fantasy napříč sériemi naprosto užili. :3
Dirigent orchestru, vše uváděl - s humorem a mile, s respektem k hrajícím a úctou k divákům.
Dalším milým překvapením byl přítomný jeden z vývojářů Squere Enixu! Obě významné, vysoce uznáváné osobnosti a zde hrající muzikanti byli odměněni hlasitým a dlouhým potleskem.
Co se týče pobavení z vystoupení hudby, byli jsme překvapeni jednou ze skladeb (Chockobo Medley - 0:50) zapískáním gumové kachničky, což bylo nečekané a humorné.

Skladby napříč sériemi
Písně byli vybírané napříč všemi sériemi - i z první, druhé, dvě ze čtvrté, z páté, dvě ze šesté, nejvíce z osmé a sedmé, dvě z desáté a jedna z jedenácté, dvanácté a třinácté.

Ze sedmé zde zazněli písně "Those who fight" (sólo na piano) a jako nádherná tečka na závěr: "One winged angel".
Která nás také velice pobavila, protože dirigent nás obecenstvo vybídl k zapojení se do koncertu: "we have no vocalist", takže nám následně s pianistou názorně vysvětlil, co po nás žádá.
Žádal o zaspívání slova: "Sephiroth" vždy na pokyn. Což pak nás velice s Operátorem Deltou pobavilo.

Koncert z hudebního hlediska
Všechny skladby, jak mohu jako hudebník říci, byli zahrány s dokonalou přesností, jak se dalo očekávat od famóznosti Final Fantasy.
Co mě zamrzelo bylo to, že sedmičce moc místa věnovano nebylo, ovšem i na ní se "myslelo". Co se týče skladeb z Final Fantasy VII - určitě bych zde nechal zahrát "Aerith´s Theme" (také od Nobua Uematsu, velice oblíbená skladba) nebo Fulfilled Desire, protože tato skladba je nádherná pro orchestr a jsou zde melodie napříč celou Crisis Core.

Zprvu jsem byl překvapen, že "Those who fight" je hrána pouze jako skladba na piano sólově, když si tato skladba přímo říkala i o odezvu od zbytku orchestu.
Jelikoš mám skladbu naposlouchanou briliantě, tak mě trochu zarazila malá kontrastní dynamika, ovšem nevím, zda-li je to tím, že to bylo špatně zahrané na pianu nebo špatná akustika, která hlubokou melodii levé ruky slila společně dohromady s jemnější a vysokou a tak jsem si nevychutnal čistotu melodických tónů, což jako sólista, bych si na koncertě vychutnával - zahrát skladbu s velkou dynamikou, glancem a přesností. Ale i tak, jak bylo vidno pianista, který měl sóla byl profík, což projevil v jiné skladbě, kde "mlátil" do kláves, do jedné po druhé, jak kdyby psal asertivně a důrazně na psacím stroji nějaký proupouštěcí list.

Nástroje
Na koncertu zazněli flétny (příčná, klarinet, pak bylo slyšet i něco mezi indiánskou panovou flétnou a okarínou, byl to nástroj, či speciální "zapískání"? - zvuk mi připomněl deštný prales, ale zněl trochu mechanicky), housle, violoncella, basy, piano a nejspíš i trubka.
Flétnista na příčku byl dobře ukryt, musel jsem jej hledat, než se ukázal po zahrané skladbě na pódiu. :D
O hudebnících řekl dirigent něco ve významu, že jsou také Češi? Vše říkal Anglicky. :D Tomuhle jsem zrovna nerozuměl moc. :)

Jsme rádi, že jsme si tuto jedinečnou příležitost jako fanoušci FF mohli okusit a užít. Na tento den budeme rádi a velice často vzpomínat.
- ...
Sephiroth!

~ Doctor

Názory, postřehy od Operatora Delty:

"SEPHIROTH!" "SEPHIROTH!" A ještě jednou: "SEPHIROTH!" Aneb slova písně "One winged angel" která mi zůstala v hlavě, a broukal jsem si je jestě dva dny, až jsem z toho skoro šílel! :D

Cena za tento koncert, mně (skoro doslova) posadila. Ale na 120%(+1130%) to stálo za to! Sice mi tam chyběli písně; "The Price of Freedom", "Under the Apple Tree", "Aerith's Theme" (z Final Fantasy 7: Crisis Core), "Victory's Fanfare" (z Final Fantasy 5). Ale chápu to. Ale i když tam nebyly tyto písně, byl tam Krutopřísně-Epický "One winged angel". A i tak byl výběr písní SKVĚLÝ. Hudba se mi hrozně líbila. Tak moc, že jsem na chvíly zavřel oči, aby se mozek mohl lépe soustředit, jen na hudbu a neunikl mu ani jeden slabý tón... asi jsem musel dost vypadal jako blbec :D, ale překvapivě to zafungovalo. :)

Rozhodně to, co by se nesmělo zapomenout, je atmosféra. Fakt, že se to odehrávalo v historicky bohaté Praze, hrál orchestr složený z Čechů, a byl to první koncert tohoto "typu" u nás, my rozproudil všechnu hrdost a vlastenectví v krvi. A mimochodem, hrozně se mi líbilo to, že tento koncert se odehrával v hrozně krásném kostele Sv. Šimona a Judy. K atmosféře to bylo dokonalý, (mnohem lepší než kdyby to bylo v nějakém "stadionu" nebo kulturním domě :"D) a aspoň polovinu koncertu jsem (musel) obdivoval krásy tohoto nádherného kostela.

Na konci koncertu, nám byl zahrán již zmíněný "One winged angel", po kterém následoval nekonečně dlouhý potlesk obecenstva, účinkujícímu orchestu, Nobuu Uematsovi a určitě i již zmíněným přítomným hostům. Bylo to velmi epické a jsem rád že to někdo, nahrál i na YT.

A těm kdo z nějakého důvodu na koncertě nebyly, držím palce, aby se ještě někdy, nějaký podobný koncert u náš odehrál. A jsem si jist, že spousta lidí jež na tomto skvělém koncertě byly, by si ho i rádi zopakovaly. Rozhodně já, Doctor a jeden náš kamarád, na tento koncert, pravděpodobně nikdy nezapomene a jak zmínil Doctor budeme na něj rádi vzpomínat jakožto i kdokoliv jiný, kdo na koncertě byl.

~ Operator Delta


No zkrátka museli by jste ten koncert zažít na vlastní kůži, aby jste pochopili, co pro nás od té doby znamená slovo "Sephiroth". ;D


Nějaké další informace a odkazy

Fakta:

  • Tento koncert v Praze byl premiéra a předvedli nám zde i kousek nové melodie, co začal skládat na koncertu přítomný Nobuo Uematsu.
  • Kromě skladeb od Nobua Uematsu zde zazněli i melodie dalších skladatelů, jako je například Masashi Hamauzu.
  • Koncertu se účastnil krom Nobua Uematsu také jeden z vývojářů Squere Enixu.

Skladby (a jejich názvy), které jsme zaslechli na koncertu můžete najít na:

Officiální zpráva s koncertem a web kapely: http://ffnewworld.com/concert/prague/

Videa z koncertu:

Fotografie z koncertu (fotografie jsou staženy z internetu, autorství nám nepatří):

Nobuo Uematsu

Arnie Roth, Nobuo Uematsu


Kostel svatého Šimona a Judy, jeviště s orchestrem
Děkujeme za přečtení článku a doufáme že se vám líbil. ;)
~ Váš Doctor a Operator Delta